5 Aralık 2010 Pazar

Oyun: Call of Duty Black Ops

PS3 aldığımdan beri PC'yi boşladığımı söylesem yalan olmaz. Lakin her oyunu da PS3 için almıyorum, PS3'e özel oyunları tercih ediyorum. Black Ops'u PC'de oynadım, ufak aralar vererek birkaç günde bitirdim. Kısaca yorumlarımı belirtmek istiyorum.

Öncelikle şu ayrımı yapmamızda ve hatırlamamızda yarar var: Call of Duty serisinde bazı oyunlar Infinity Ward, bazı oyunlar ise Treyarch firması tarafından üretildi. Örneğin bundan önceki iki Modern Warfare oyunu Infinity Ward tarafından yapılmışken, Black Ops Treyarch'ın ürünü.

Black Ops, sayılı ve akılda kalıcı keyifli anlar yaşatmasına ve bütün olarak gayet sağlam bir oyun olmasına rağmen, her bölümde farklı bir olaya atlayan bir kitap gibi ilerliyor. Son zamanlarda bunu bir çok oyunda yapıyorlar ama Black Ops'da tadını biraz kaçırmışlar; sonlara doğru anlatımı güzelleşen hikaye genellikle oyuncuyu yoran bir yapıya sahip.

Infinity Ward'ın elinden çıkan CoD oyunlarında mesafenin uzaklığını, mühimmatın azlığını veya hayati tehlikeyi çok daha iyi hissediyoruz (Bahsettiğim o savaş duygusunu son Medal of Honor oyunu bile göreceli olarak iyi yaşatıyordu). Black Ops'da ise bu duyguyu bulmak zor, sürekli değişen bölümler ve durmak bilmeyen tempo adeta bir Rambo filmini anımsatıyor. Birkaç sakin sahne ve üç beş düşman askerini gizlice yaklaşarak öldürmemiz de bu durumu kurtarmıyor.

Sonuç olarak Black Ops, keyifli ve tarz sahibi bir oyun. Oynadığınıza pişman olmayacağınız bir eser. Lakin Infinity Ward da Treyarch'ı döver. Tayfun out.

Hiç yorum yok: